Home آموزش طراحی و توسعه وب افزایش امنیت وردپرس: ۹ افزونه امنیت وردپرس

افزایش امنیت وردپرس: ۹ افزونه امنیت وردپرس

چگونه وب‌سایتی امن در وردپرس داشته باشیم؟

by admin
Published: Last Updated on

امنیت وب‌سایت خود را در وردپرس چطور تضمین می‌کنید؟ اسکن امنیت وردپرس چگونه به تقویت امنیت و‌ب‌سایت شما کمک می‌کند؟ در ادامه مطلب با پارک وردپرس همراه باشید؛ تا با بررسی جامع و معرفی افزونه‌های لازم برای اسکن و تقویت امنیت وردپرس، راهنمای شما باشیم.

نگاه کلی به اسکن امنیتی وردپرس

یک اسکن ساده امنیتی در وردپرس می‌تواند در مقابل ۴۳ درصد تهدیدها و از محتوی وب‌سایت حفاظت کند. با این وجود بسیاری از کاربران وردپرس، این موضوع را درک نمی‌کنند. برخی دیگر چندانی برای آن قائل نیستند!

عدم توجه به امنیت وردپرس و اسکن آن، منفذی محبوب برای شکار هکرهای سایبری است! برای اطمینان از امنیت لازم است از اسکنرها استفاده کنید. در ادامه این مطلب تیم پارک وردپرس، پرسش‌های زیر را بررسی خواهد کرد:

  • ‌اسکن امنیت وردپرس چیست؟
  • ‌چرا باید وب‌سایت وردپرسی خود را اسکن کنیم؟
  • ‌اسکنرهای امنیتی وردپرس چه انواعی دارند و بهترین آن‌ها کدام است؟
  • ‌چگونه وب‌سایت وردپرسی خود را اسکن کرده و بدافزارها را تشخیص دهیم؟

اسکنر وردپرس

اسکن امنیت وردپرس چیست و چگونه از وب‌سایت شما محافظت می‌کند؟

یک اسکن امنیتی وردپرس، فایل‌های مشکوک بارگذاری شده در وب‌سایت، کدهای مخربی که توسط هکرها درج شده‌اند، بدافزارها و افزونه‌هایی که باعث آسیب می‌شوند را آشکار می‌سازد. برخی از این اسکنرها قابلیت‌هایی مثل تشخیص رمزعبور ضعیف، تشخیص فایل‌های قدیمی و نیازمند بروزرسانی و پیشنهاداتی برای رفع مشکلات ساختاری را ارائه می‌کنند.

یک اسکن امنیتی هسته وب‌سایت شما را در وردپرس، بررسی می‌کند. این مجموعه مورد بررسی شامل تمامی فایل‌های اجرایی مورد نیاز وردپرس، تم و ظاهر فعلی (قالب)، تمامی افزونه‌های (پلاگین-plugin) نصب شده برای یافتن کدهای خطرناک، بررسی تهدیدها و آسیب‌پذیری‌ها می‌شود. با انجام ندادن اسکن امنیتی وب‌سایت خود را در خطر فیشینگ (Phishing)، درج هرزنامه در سئو (Seo Spam) و هات‌لینکینگ (از نوع فعالیت‌های کلاه سیاه سئو است که با لینک دهی غیرمجاز به وب‌سایت دیگری سئو را برهم میریزد) قرار می‌دهید.

اگر هنوز برای انجام اسکن امنیت وردپرس شک دارید، لازم است چند نکته دیگر را بدانید! باتوجه به آمار رسمی سازمان FBI، کسب و کارهای اینترنتی از سال ۲۰۱۶ تا اواخر ۲۰۲۱، به دلیل مشکلات امنیتی، ۴۳ میلیارد دلار از سرمایه خود را از دست داده‌اند!

انواع اسکن و اسکنرهای امنیت وردپرس

اسکن امنیت وردپرس علاوه‌بر یافتن بدافزارها و هرزنامه‌ها، شما را از وجود یا ورود تهدیدها و افزونه‌هایی که ممکن است وب‌سایت را آسیب‌پذیر کنند، آگاه می‌کند. نوع اسکن بدافزاری تمامی مشکلات را مشخص نمی‌کند، با این وجود از ملزومات داشتن امنیت وب‌سایت است. رعایت همه موارد امنیتی علاوه بر بک آپ گیری منظم از وردپرس، نیازمندی اساسی یک کسب و کار با کیفیت در یک وب‌سایت موفق است.

هرچند منابع ارائه‌کننده این افزونه‌ها از تهدیدها، خطرات یا قدیمی شدن نسخه‌های نرم‌افزاری آگاه می‌سازند؛ اما این اطلاعات کافی نیست. پس نیاز است ابزارهایی برای، رفع مشکل، اسکن و بررسی این موارد داشته باشید. در ادامه انواع اسکن‌های امنیتی وردپرس و آسیب ‌پذیری‌ها را بررسی خواهیم کرد.

امنیت هسته وردپرس

نرم‌افزار هسته وردپرس، کنترل و سازمان‌دهی حساب‌های کاربری و احراز هویت‌ها را برعهده دارد. این بخش مهم اطلاعاتی مثل نام‌ها، شناسه کاربران، رمزهای عبور و محتوای آپلود شده را در خود جای داده است.

بدون ایمنی قدرت‌مند در هسته وردپرس، و‌ب‌سایت شما در تهدید حمله‌های بی‌رحمانه شدید قرار دارد. اما جای نگرانی وجود ندارد‌. چرا که با بروزرسانی به موقع، بیشتر این مشکلات حل می‌شوند. با این حال با توجه به آماری که رسانه W3Techs در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده، فقط ۵۰ درصد کاربران از آخرین نسخه وردپرس استفاده می‌کنند‌.

امنیت قالب و تم در وردپرس

تم‌ها (Themes) یا قالب‌ها در وردپرس یکی‌دیگر از بخش‌های قابل نفوذ هکرها هستند. مشکلاتی که ناشی از تم‌ها هستند فقط ۲.۴ درصد از موارد مشکل ساز امنیت وردپرس می‌باشند. سوال اینجاست که قالب‌ها در چه صورتی مشکل‌‌ساز می‌شوند؟ پاسخ زمانی است که نسخه آن‌ها قدیمی شده باشد، عدم هماهنگی نسخه تم با نسخه وردپرس وجود داشته یا دریافت قالب از منبع ناشناس و نامعتبر صورت گرفته باشد.

امنیت افزونه ها در وردپرس

افزونه‌های امن و قابل اعتماد فراوانی وجود دارد. با این وجود ۹۷ درصد مشکلات امنیتی از منافذ موجود در افزونه‌ها ایجاد می‌شود. قابلیت استفاده از افزونه‌ها جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین امتیاز موجود وردپرس است. به همین دلیل عضو جدانشدنی از وب‌سایت وردپرسی افزونه‌ها هستند. برای استفاده از افزونه‌ها ابتدا باید از ایمن بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرد.

برای مثال وجود ویروس و بدافزار در افزونه مورد استفاده، حمله‌های بی‌رحمانه هکرها به منافذ افزونه‌ها، رخ داد فعالیت‌های غیرمنتظره در سایت و از دست دادن داده‌ها، ریسک‌های نصب یک افزونه جدید هستند. برای جلوگیری از آسیب در زمان نصب افزونن ابتدا باید وب‌سایت ارائه‌کننده افزونه (شخص ثالث) را بررسی کنید. نظرات مربوط به آن افزونه را بخوانید‌. و از اسکن آسیب‌پذیری‌های وردپرس استفاده نمایید.

 یافتن بدافزارها

ساخت یک وب‌سایت وردپرسی به حجم زیادی تجربه فنی نیاز ندارد‌. با این حال بدون اسکنر امنیتی، حتی ممکن است از‌ رخ داد یک حمله به وب‌سایت خود آگاه نشوید‌! یک بدافزار می‌تواند در ترافیک وب‌سایت شما جهش‌های غیر طبیعی ایجاد کند. برای مثال ممکن است تعداد زیادی تلاش برای ورود به حساب کاربری را در آنالیز سایت خود ببینید. برخی از بدافزارها، فعالیت نامحسوس‌تری دارند. ممکن است تاثیر فعالیت آن‌ها در جاهایی دیده شود که به‌طور معمول آن‌ها را بررسی نمی‌کنید. یک بدافزار می‌تواند در سمت پشت وب‌سایت شما و سرورها فعالیت خودش را نشان دهد.

ایمن سازی اولیه وب‌سایت در وردپرس

مسدود کردن ویروس‌ها، بدافزارها و آی‌‌پی‌های مشکوک نخستین قدم برای ایمن‌سازی وردپرس است. زمانی که از وجود یک بدافزار آگاه شدید، لازم است به سرعت آن را مسدود کنید‌. پس باید به دنبال یک اسکنر بگردید که حملات را تشخیص دهد. پیش از اسکن، از داده‌های خود بک‌آپ (نسخه پشتیبان) تهیه کنید‌. برای جلوگیری از نفوذ و ورود موارد مشکل ساز، فایروال‌های (سد دفاعی در مقابل ورود بدافزارها و ویروس‌ها) متعددی وجود دارد. با این وجود فایروال به تنهایی از پس مهار همه تهدیدها بر نمی‌آید! پس به سراغ اسکنرها بروید.

چگونه وب‌سایت وردپرسی خود را اسکن امنیتی کنیم؟

مرحله اول برای اسکن امنیتی وردپرس، انتخاب اسکنر مناسب است. باید اسکنری انتخاب کنید که تمامی مواردی که پیش‌تر در مطلب عنوان کردیم را بررسی کند. پیشنهاد می‌شود که حداقل هفته‌‌ای یک‌بار وب‌سایت خود را بررسی کامل کنید. همچنین در نظر گرفتن اسکن بعد از بروزرسانی‌ها امری موثر در حفظ امنیت است. برای داشتن وب‌سایتی ایمن‌تر، به دنبال ابزارهای جدیدتر و افزونه‌های متنوع موثر در تقویت امنیت باشید. در ادامه مطلب، معرفی مختصری از بهترین افزونه‌های اسکن امنیتی وردپرس خواهیم داشت. با پارک وردپرس همراه باشید.

بهترین افزونه ها برای اسکن امنیت وردپرس

افزونه Defender

این افزونه تقریبا همه انواع اسکن امنیتی را انجام می‌دهد. برای مثال یافتن و مسدود کردن بدافزارها و فرایندهای امنیتی ویژه برای محافظت از آسیب‌پذیری‌ها، از قابلیت‌های این اسکنر وردپرس است. ارائه کردن احراز هویت دو مرحله‌ای از طریق گوگل، بررسی ورودها و امکان مدیریت لیست سیاه آی‌پی‌ها از دیگر امتیازات این افزونه است. افزونه Defender دارای نسخه رایگان و نسخه ویژه است.

بهترین اسکنر وردپرس

افزونه Wordfence

افزونه Wordfence یکی دیگر از افزونه های یافتن و مسدود کردن بدافزارها است. این افزونه امنیت وردپرس به دلیل ارائه امکانات قابل توجه در نسخه رایگان، بین بسیاری از کاربران محبوب است.
در نسخه رایگان علاوه بر اسکن بدافزارها، امکاناتی مثل بررسی افزونه ها و آسیب پذیری‌ها، کدها و هرزنامه‌ها را دارید.

اسکنر وردپرس

افزونه iThemes Security

افزونه iThemes Security از گزینه‌های دیگر کاربران برای حفظ امنیت وردپرس است. این افزونه در نسخه رایگان خود قابلیت‌های پایه‌ای و اساسی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اسکن‌های ابتدایی از جمله توانایی‌های نسخه رایگان آن برای افزایش امنیت وردپرس است. از دیگر امتیازات افزونه iThemes بک‌آپ گرفتن (تهیه نسخه پشتیبان) از محتوا، سازماندهی حساب‌های کاربری، بررسی قدرت پسوردها و وجود هرزنامه‌ها (spam) است.

اسکنر وردپرس

افزونه BulletProof Security

مانند موارد معرفی شده قبلی، افزونه BulletProof Security قابلیت‌های چندگانه‌ای برای ارتقای امنیت وردپرس دارد. این افزونه در نسخه رایگان، امکان اسکن و مسدودسازی بدافزارها، محافظت ورودهای کاربری، و مانیتورینگ (سازماندهی) را ارائه می‌کند.

امنیت وردپرس

افزونه Jetpack

افزونه Jetpack پیوند بخصوصی با وردپرس و کاربران آن ایجاد کرده است. این افزونه از دسته اسکنرهای چندگانه است و قابلیت های مناسبی برای افزایش امنیت وردپرس در اختیار شما قرار می‌دهد

اسکن وردپرس

اسکنر WP Security & Firewall: کاملا رایگان!

اسکنر WP Security & Firewall از اسکنرهای قدرت‌مند رایگان امنیت وردپرس است. . این اسکنر دارای توانایی یافتن بدافزارها، قابلیت بررسی افزونه‌ها و یک فایروال با فیلتر چند مرحله‌ای است. نام کامل این افزونه All In One WP Security & Firewall می‌باشد. امتیاز دیگر این افزونه سادگی استفاده از آن و قابلیت ادغام با سرویس reCAPTCHA گوگل است.

اسکنر Intruder 

این اسکنر فقط نسخه غیر رایگان دارد. بررسی افزونه‌ها، اسکن آسیب‌پذیرها و بررسی امنیتی بدون توقف از قابلیت‌های این اسکنر امنیت وردپرس است.

اسکنر Sucuri 

از قدرتمندترین اسکنرهای رایگان امنیت وردپرس است. این افزونه قابلیت یافتن بدافزارها، مشکلات ساختاری و بررسی خطاها در کنار اسکن افزونه‌ها را دارد.

اسکنر Security Ninja

اسکنر Security Ninja در دو نسخه رایگان و غیر رایگان در دسترس است. این اسکنر به‌طور تخصصی جزئیات را بررسی دقیق می‌نماید‌. وجود بیش از ۵۰ روش برای بررسی و اسکن، خیال‌ مدیران وب‌سایت را بابت امنیت وردپرس راحت می‌کند! به وسیله یک اسکنر قدرت‌مند از وجود هرگونه تهدید آگاه خواهید شد.

You may also like

Leave a Comment